“Kosova po bërtet për ndryshim”, NZZ: Ja pse Vjosa Osmani u prit me krahë hapur në Zvicër

LAJME

Vjosa Osmani përfaqëson një fytyrë të re, të papritur të shtetit më të ri në Evropë. Vizita e Presidentes në detyrë në Bern të mërkurën rrit shpresat për një kapitull të ri në marrëdhëniet Kosovë-Zvicër. Me një anglishte të përkryer me theks amerikan, me deklarata politikisht të mprehta dhe të theksuara në vend të frazave të gjata, me arsimin superior, e re, nënë e binjakëve: Vjosa Osmani nuk i përgjigjet aspak stereotipit të politikanit ballkanas. “Keni të drejtë, është një stereotip dhe jo realitet”, e hap bisedën me gazetën zvicerane NZZ ushtruesja e detyrës së presidentes së Kosovës. “Unë përfaqësoj imazhin e shumicës dërrmuese të popullatës së Kosovës – veçanërisht të popullsisë së re”, thotë ajo, përcjell Bota sot.

Vjosa Osmani vizitoi të mërkurën këshilltarët federalë në Bern. Ajo është presidente e Parlamentit të Kosovës dhe aktualisht gjithashtu Presidente në detyrë, sepse kryetari i deritanishëm Hashim Thaçi është në paraburgim në Hagë.

Osmani është avokate dhe ka kryer doktoraturën në Shtetet e Bashkuara. Së bashku me Albin Kurtin, udhëheqësi i Lëvizjes Vetëvendosje, ajo ishte një nga fituesit e zgjedhjeve parlamentare që u mbajtën shkurtin e kaluar. Popullsia e Kosovës ka arritur një ndryshim pa ndonjë ndërhyrje të jashtme: larg komandantëve dominues të luftës dhe strukturave të tyre drejt diçkaje të re.

Dashamirësia e Zvicrës

Pritjet e popullsisë së re të vendit janë të mëdha, ashtu si edhe sfidat. “Për herë të parë thirrja e njerëzve u dëgjua, nuk është thjesht një thirrje, por është një thirrje për ndryshim”, tha Osmani, duke komentuar suksesin e zgjedhjeve. “Tani ne kemi për të dhënë: punë dhe drejtësi”.

Së bashku me Albin Kurtin, ajo kishte premtuar punë dhe sundim të ligjit në fushatën zgjedhore. Sot një e katërta e popullatës në Kosovë është e papunë. Ka besim të thellë në institucionet shtetërore. Klasa e mëparshme sunduese shihet si e korruptuar, në disa raste edhe e lidhur me k rim in e organ izuar.

Njerëzit në Kosovë dinë premtime të mëdha nga politikanët. “Njerëzit në Kosovë janë shumë të duruar, ata ju japin një shans, por ne nuk duhet t’i zhgënjejmë ata!”, tha Osmani, përcjell Bota sot. Sigurisht, jo të gjitha problemet mund të zgjidhen brenda natës, por tani ekziston një perspektivë e re për Kosovën.

Ajo dëshiron të japë një shembull të mirë dhe, mbi të gjitha, të prezantojë frymën e meritokracisë: “Ata që arrijnë diçka shkojnë përpara dhe kanë diçka për të thënë. Kjo nuk ka ndodhur kurrë në Kosovë”, thotë Osmani në një intervistë.

Para mediave në Bern, e ftuara nga Kosova mori shumë vullnet të mirë nga Presidenti i Këshillit Kombëtar, Andreas Aebi. Zgjedhjet paralajmëruan një epokë të re politike në Kosovë. Shpresat e diasporës së Kosovës në Zvicër që sundimi i ligjit do të përmirësohet dhe se korrupsioni dhe kr im i i organizuar do të luftohen, janë të mëdha: “Unë mund të pajtohem vetëm me këtë shpresë”, tha Aebi. Kjo gjithashtu do ta bënte Kosovën më tërheqëse për investitorët.

Osmani shpreson që Zvicra do të punojë për të siguruar që popullata e Kosovës të ketë viza. Qytetarët e Kosovës nuk mund të hyjnë lirisht në zonën Shengen. Pika e ulët në marrëdhëniet zvicerane-kosovare ishte përfundimi i marrëveshjes së sigurimeve shoqërore. Asnjë pension tjetër nuk u pagua nga Zvicra në mes të 2010 dhe 2019. Sindikatat dhe PS-ja u dalluan si avokatë të qytetarëve të Kosovës.

“Problemet nuk janë nga natyra ideologjike”

Social Demokratët dhe veçanërisht bashkëpresidenti i tyre Cédric Wermuth, kanë bërë një fushatë të rëndë për Albin Kurtin dhe partinë e tij në të kaluarën. Lëvizja është jashtëzakonisht e popullarizuar në mesin e të rinjve zviceranë me një formim të Kosovës. Shumë simpatizantë të Kurtit janë gjithashtu anëtarë të PS.

Kurti dhe Osmani janë të dy intelektualë, por kanë prejardhje të ndryshme. Albin Kurti filloi jetën e tij politike si aktivist kundër dominimit serb në Kosovë gjatë viteve 1990 dhe u desh të shkonte në burg për këtë. Ai më vonë luftoi për vetëvendosje dhe kritikoi bashkësinë ndërkombëtare për “sjelljen e tyre koloniale” në marrëdhëniet me Kosovën.

Osmani, nga ana tjetër, vjen nga partia më konservatore e Ibrahim Rugovës, përfaqësuesit të rezistencës jo të d hu n shme kundër Serbisë. Në zgjedhje, ajo drejtoi listën e saj, por në një koalicion të lidhur me Kurtin. Ai do të bëhet kryeministër, Osmani presidente.

“Problemet e Kosovës nuk janë ideologjike. Nëse duam të luftojmë sistemin e korruptuar, atëherë asnjë ideologji nuk duhet të na ndajë. Kjo gjithashtu do të na mbajë së bashku”, është i bindur Osmani teksa ka folur për ideologjitë e ndryshme me Kurtin.

Për stabilitet dhe perspektivë reale, Kosovës i duhet një traktat paqeje me Serbinë. Por të dy palët këmbëngulin në kërkesat maksimale. Zvicra ndan përgjegjësinë për të kontribuar në një zgjidhje. Si një vend neutral, Zvicra menjëherë njohu Kosovën si shtet pas shpalljes së pavarësisë në 2008. Zvicra gjithashtu është e lidhur personalisht me Kosovën përmes diasporës së madhe. Edhe në kohën e pandemisë, ekziston në të vërtetë një ngritje ajrore me disa fluturime në ditë ndërmjet Prishtinës dhe tre aeroporteve kombëtare zvicerane.

Prioritet për ujë të rrjedhshëm dhe energji elektrike

Në vitet e fundit, një shkëmbim toke është propozuar për të zgjidhur konfliktin: veriu i Kosovës me shumicë serbe duhet të shkojë në Serbi dhe një zonë me shumicë shqiptare në jug të Serbisë në Kosovë. Në prapaskenë, Zvicra ka punuar shumë kundër ndryshimeve të kufijve. Tani, për pasojë, asaj do t’i duhej të bëjë fushatë kundër një bashkimi midis Kosovës dhe Shqipërisë, me të cilin Albin Kurti po flirton edhe sot. Për momentin, ideja nuk ka gjasa të ketë shumë shanse dhe do të përdoret kryesisht si një aplikim në negociatat me Serbinë.

Presidentja e përkohshme Osmani, ia bëri të qartë NZZ se marrëveshja e koalicionit përcaktonte që nuk do të kishte ndërrime kufijsh – dhe as ndryshime kushtetuese. Kjo do të ishte e nevojshme për një projekt bashkimi kosovar-shqiptar.

“Ne jemi dakord për përparësitë: Ka akoma vende në Kosovë pa ujë të rrjedhshëm ose energji elektrike. Ky është fokusi “.

“Për Beogradin, ka të bëjë me njohjen e realiteteve”, thotë Osmani. “Ka shumë për të diskutuar në tryezën e bisedimeve, por sigurisht jo sovranitetin e Kosovës”. Është pikërisht kjo arsyeja që Osmani u prit me krahë hapur në Bern që diplomacia zvicerane duhet të promovojë një dialog konstruktiv midis Prishtinës dhe Beogradit.