Mendoni se makina e larjes ua “vjedh” çorapet? Ja çfarë ndodh

KURIOZITETE

Ju shkarkoni makinën tuaj larëse, hiqni rrobat e pastra dhe nuk mund ta gjeni atë çorape, megjithëse ju kujtohet se e keni vendosur brenda. Nuk ka asgjë të keqe me kujtesën tuaj, thjesht se lavatriçja po … vjedh çorapet tuaja.

Siç rezulton, çorapet dhe sendet e tjera të vogla thjesht mund të mbërthehen në pjesë të lavatriçes, dhe nuk është një rast i rrallë, transmeton IndeksOnline.

Këtu në Bright Side, mësuam më shumë rreth këtij misteri të rrobave dhe tani mezi presim të hapim makinat tona larëse dhe të kërkojmë çorapet e humbura brenda.

Njerëzit gjejnë çorape brenda rondeleve të tyre gjatë kontrolleve dhe ekspertët kanë shpjegimin.

Nëse vazhdoni të humbni çorapet, dhe dyshoni se ato zhduken diku gjatë larjes, vendi i parë që duhet të kontrolloni është copë litari gome që ndodhet midis derës dhe daulles së lavatriçes. Kur dera e rondele është e mbyllur, kjo copë litari bën një vulë të ngushtë dhe nuk e lë ujin të shpëtojë. Sipas ekspertëve, gjatë ciklit të larjes, çorapet thjesht mund të mbërthehen midis copë litari gome dhe pjesës metalike të daulles ose të rrëshqasin përmes një vrime në copë litari./IndeksOnline/