Prindërit e Dua Lipes tregojnë se si i bindi ajo të kthehen në Kosovë

SHOWBIZ

Dua Lipa ka folur për planin e saj për dominimin e botës.

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Dua Lipa, ka dhënë së fundmi një intervistë për ‘Sunday Morning’, ku ka folur për rrugëtimin në muzikë si dhe për qëllimet e saj në karrierë, shkruajnë mediat e huaja.

Dua Lipa është një nga emrat shumë të dashur për publikun dhe njëra ndër më të suksesshmet edhe sa u përket çmimeve.

“Unë kam filluar me shaka duke thënë se, jam nisur për të dominuar botën, ky është plani im”, u shpreh ajo gjatë intervistës për CBS News.

Albumi i saj debutues “DUA Lipa” u transmetua për më shumë se shtatë miliardë herë në Spotify. Ai i dha asaj po ashtu dy çmime ‘Grammy’. Javën e kaluar, 25 vjeçarja, u nominua sërish në ‘Grammy’ duke thyer rekord me gjashtë nominime për albumin e saj të dytë, “Future Nostalgia”, i cili u lansua në treg mes krizës së COVID-19.

Dua gjatë intervistës tregoi se si nuk e kishte pritur që albumi i saj “Future Nostalgia” të ketë sukses kaq të madh edhe në pandemi.

“Dua të them, asnjëherë në një milion vjet nuk kam menduar se do të duhej të bëja një rekord gjatë një kohe të tillë”, tha ajo.

Theksojmë se Dua lindi në Angli, por familja u kthye në Kosovë kur ajo ishte 11 vjeçe.

“Ndikimi i luftës, është shkatërrues, dhe unë me të vërtetë u bëra shumë, sikur të isha në kontakt me rrënjët e mia dhe t’i kuptoja gjërat në një dritë krejt tjetër”, tha ajo.

Ajo i bindi prindërit e saj, Dukagjinin dhe Anesën, që ta linin të shkonte vetëm, ndërsa ata qëndruan në Kosovë.

Saberi i pyeti ata, “Si shkoi ajo bisedë?”.

“Një bisedë në një drejtim”, tha Dukagjini.

“Edhe unë mendoj se ajo planifikoi të ndodhte e gjithë kjo gjë”, tha Anesa. “Ishte fati i saj, po”.

“Unë jam mjaft bindëse, qartë! Prindërit e mi ishin akoma thjesht, si,”Çfarë po bën? Si, a je i sigurt se kjo është ajo që dëshiron të bësh? Dhe unë isha tamam si, ‘Po, thjesht do të vazhdoj të shkoj”, ishte përgjigja e Duas.

Në moshën 21 vjeçare, ajo publikoi këngën “New Rules”, një himn për fuqizimin e grave, i cili e ndihmoi artisten Lipa të bëhej e famshme.

Dua sot është shumë e suksesshme dhe nuk e ka ndërmend të ndalet. Ajo synon të tjera suksese të mëdha të cilat me vendosshmërinë dhe dëshirën e madhe duke mos harruar talentin besohet se do t’ia dal.